Misją Domu Filmowego jest towarzyszenie młodym ludziom w odnajdywaniu własnego głosu, by mogli opowiedzieć swoje historie za pomocą filmu i mieć wpływ na pozytywne zmiany w ich życiu, społeczności i świecie. Działając jako organizacja pozarządowa realizujemy kulturalno-edukacyjne projekty, których głównym celem jest wspieranie młodzieży poprzez dawanie im przestrzeni do spotkania i wspólnego tworzenia.
W Domu Filmowym młodzi ludzie spotykają się i rozmawiają o tym, co dla nich ważne. Z tych rozmów
powstają filmy. Budujemy społeczność współtworzoną przez młodych – wymieniamy się doświadczeniami,
tutaj nawiązują się relacje i powstają zespoły filmowe. W trakcie warsztatów młodzież w bezpiecznej
i przyjaznej atmosferze rozwija kreatywność i wciela w życie własne pomysły. Sformułowana na kształt
ekipy filmowej grupa pracuje najczęściej przy realizacji własnej produkcji: pod opieką prowadzących
pisze scenariusz, przygotowuje plan filmowy, realizuje zdjęcia oraz montuje całość nagranego materiału.
W trakcie zajęć młodzi posługują się profesjonalnym sprzętem filmowym. Każda osoba w grupie ma
okazję spróbować swoich sił w różnych rolach: reżysera, operatora kamery, montażysty, aktora, dźwiękowca, kierownika produkcji. Uczestnicy piszą własne scenariusze i ruszają na plan filmowy. Zależy nam, aby młodzież realizowała filmy, które dotyczą ich spraw, zainteresowań i problemów. Dlatego uczymy jak kreatywnie dyskutować, pozostając w dialogu oraz jak tworzyć własne historie od podstaw. W myśl Krzysztofa Kieślowskiego pokazujemy młodym, że “nieważne, gdzie stawia się kamerę, ważne jest – po co?”.
W naszym rozumieniu rolą edukacji filmowej jest zachęcanie młodych, aby używali filmu jako środka wyrazu ich osobowości i wyobraźni. W relacji tutorskiej tworzymy możliwości do tego, aby młodzi ludzie nie tylko nabywali techniczne umiejętności filmowe, ale również uczyli się twórczego rozwiązywania problemów, zarządzania czasem i planowania. Pracując w zespole filmowym uczniowie rozwijają także swoje umiejętności liderskie. Rozumieją konieczność organicznego podziału zadań w zespole w zależności od indywidualnych predyspozycji i potencjału. Uczą się odpowiedzialności za powierzone im zadania, które wpływają na pracę całego zespołu i pociągają za sobą konsekwencje. Wykorzystanie sztuki w edukacji wzmacnia kreatywność i wyobraźnię, zachęca do dyskusji. Jest również środkiem do integrowania się grupy i zwiększa poczucie solidarności oraz wspólnotowości. Upewnia w przekonaniu, że można samodzielnie stworzyć coś od zera.